Wraz z reworkiem Symmetry którego tutaj nie będę oceniał wchodzą dwa ciekawe dodatki: system pochwał oraz możliwość tworzenia drużyn – opcja ta pozwala wybrać nam z kim chcemy zagrać.

System pochwał

Blizzard nareszcie zdecydował się honorować przyjaznych graczy.

Pochwały są podzielone na 3 kategorie : sportowe zachowanie, shootcalling oraz dobry kolega. Blizzard wierzy że uda się dzięki temu zmotywować graczy do pewnych pozytywnych działań i trochę odpędzić od sięgania po zgłaszanie innych. Warto zauważyć że opcje “sportowe zachowanie” można przyznać przeciwnikowi.

Każdy z graczy po zakończeniu meczu może nagrodzić do trzech osób. Oczywiście nie jesteśmy ograniczeni do jednej opcji na grę, możemy przyznać np. 3 razy sportowe zachowanie. Każda pochwała przybliża do kolejnego poziomu pochwał. Można zdobyć aż pięć poziomów przy czym ostatni będzie wskazywać na to że jesteśmy idealnymi graczami. Blizzard zapewnia że nie będzie to łatwe do osiągnięcia. Warto również zauważyć że każdy chatban lub blokada konta resetuje pochwały i skutkuje zbieraniem ich od nowa.

Niestety nie można sprawdzić ile pochwał mamy na koncie w każdej z kategorii. Są one wyrażone procentowo w nowym wskaźniku.

Ode mnie: Wydaje mi się że Blizzard poszedł w dobrą ścieżkę. Zamiast skupiać się tylko na negatywnym aspekcie jakim są reporty dodał również coś za co możemy podziękować za dobrą wspólną grę. Na pewno część osób zostanie zmotywowana do  lepszego podejścia do gry

Tworzenie drużyn

Może to nie do końca to czego oczekiwała społeczność – klanów czy społeczności – ale jak zwykle Blizzard postanowił zaskoczyć innowacyjnym podejściem do sprawy.

Tworzenie drużyn to w końcu odpowiedz na prośby graczy Overwatch’a: dobór osób z którymi chce się grać – a przede wszystkim wybór klasy bohaterów. Jak widzimy w aktualnym sezonie bardzo często spotykamy osoby mainujące tą samą klasę bohaterów – najczęściej są to DPS’i. Jest to frustrujące, niektórzy muszą się dostosować poprzez granie bohaterami którymi nie mogą się popisać dobrym skillem a co za tym idzie – traci cała drużyna. Nie brakuje sytuacji gdy osoba zaczyna trollować bo ktoś zabrał jej ulubionego bohatera.

Teraz mamy szanse to zmienić. Na PTR możemy stworzyć lub dołączyć do istniejącej drużyny. Również mamy wpływ na to kto i na jaką pozycje będzie chciał dołączyć. Możemy sobie zastrzec że potrzebujemy 2 healerów, 2 dpsów i 2 tanków. Wtedy gracze na danej pozycji mają dostęp tylko do tej klasy bohaterów. Istnieje również pozycja “flex” która pozwala w dalszym ciągu na wybór wszystkich bohaterów.

Podejście do tematu idealne. Jeśli ktoś preferuje system 2-2-2 to na pewno będzie mógł sobie taki stworzyć lub dołączyć. Pozycja “flex” pozwala budować inne, równie dobre kompozycje bo 2-2-2 nie jest gwarancją sukcesu a czasami potrzebny jest dodatkowy tank czy dps aby odpowiedzieć na to co ma drużyna przeciwna.

Ode mnie: Strzał w dziesiątkę. Na pewno zmniejszy to ilość problemów z doborem drużyny czy klas bo wszystko ustawimy sobie przed wejściem do meczu. Gracze mają ograniczoną pule bohaterów do wybrania dzięki doborowi klas (natarcie, tanki oraz wsparcie) a również mamy dostęp do profilu gracza i możemy ocenić czy się nada do naszej drużyny

 

Profile graczy mogą być zastrzeżone

Jeszcze mała dygresja do tej nowej opcji – blokada swojego profilu.

Z pewnością developerzy mieli na myśli to co często się dzieje w grze – sprawdzanie statystyk i na tej podstawie ocenianie gracza już na początku gry – najczęściej w negatywny sposób. Dlatego też profile na PTR mogą być zastrzeżone: możemy wybrać dostęp tylko dla znajomych lub tylko dla nas samych.

Ode mnie: Według mnie strzał w kolano. Jeśli tworze drużynę chciałbym widzieć kto do niej dochodzi. Czy faktycznie gra supportami, atakiem czy tankiem (zależy co by wybrał) bo jak wiadomo – trolli nie brakuje a na pewno będzie to wykorzystywane. Bardzo przydaje się opcja przeglądu godzin na wybranym bohaterze czy klasie bohaterów. W przypadku zastrzeżenia profilu nie mamy pojęcia z kim mamy do czynienia i czy faktycznie gra tym, co wybrał.

 

Similar Posts